20201031 rycerze kolumba

20201031 beatyfikacja McGivney

2016 rekolekcje calun turynskiW naszej parafii zakończyły się właśnie Rekolekcje z Całunem Turyńskim, które prowadził ks. Zbigniew Dudek - kustosz repliki Całunu Turyńskiego w Polsce, zapraszamy do obejrzenia materialu filmowego z każdego dnia rekolekcji. 

Zapraszamy również do podzielenia się świadectwem z rekolekcji, można zamieścić je poniżej artykułu lub przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

ks. Zbigniew Dudek

Paulista z Masłońskich koło Częstochowy - głosił w naszej wspólnocie parafialnej rekolekcje wielkopostne dla dzieci i dorosłych. Szczupły, o spręzystej sylwetce ks. Z. Dudek od ponad 30 lat jest kapłanem, a od 20 lat należy do Towarzystwa św. Pawła. Zadaniem Paulistów jest rozpowszechnianie Ewangelii przez środki społecznego przekazu - radio, telewizję, prasę, a ostatnio także przez Internet. Przez swoich przełożonych zakonnych wyznaczony jako kustosz Repliki Całunu do podróżowania z nią po kraju. 

Ks. Zbigniew peregrynuje po Polsce z repliką Całunu Turyńskiego. Kopia (4,36 m długości i 1,15 m szerokości), którą mogliśmy oglądać w naszej świątyni powstała w 1999 r. powstała na podstawie negatywu pochodzącego z 1931 r. Przy jej tworzeniu Aldo Guareschi, profesor Uniwersytetu Turyńskiego, wykorzystał najnowszą technikę komputerową i fotograficzną. Na lniane płótno naniesiono specjalną laminowaną powłokę.

Podobne repliki są w rękach paulistów koreańskich, brazylijskich i włoskich, zamawiają ją też uniwersytety, ale takie kopie nie wędrują. Na całym świecie istnieje też 49 zarejestrowanych kopii malowanych. Replika jest bardziej wyraźna, „ostra”, ale nigdy nie będzie się równać z oryginałem., bo jak tłumaczy ks. Dudek - Całun w Turynie po prostu pachnie Jezusem.

Kopia Całunu jaka była wystawiona w naszym kościele na oświetlonym stelażu. Rozwieszone płótno, pomimo że jest to tylko kopia, robi wrażenie. Ludzie w naturalnym odruchu przyklękają, a nawet całują płótno. Rekolekcjonista nie obawia się, że pokazywanie repliki Całunu Turyńskiego może przesłonić prawdziwe orędzie Ewangelii. "Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Całun Turyński piątą Ewangelią. Opowiadając zatem historię Całunu, opowiadam Ewangelię"- podkreśla ks. Zbigniew.

Całun to jedna z największych relikwii chrześcijaństwa. Na temat Całunu powstała nawet odrębna nauka zwana syndonologią, która kojarzy odbicie człowieka na całunie z Jezusem z Nazaretu. Na temat Całunu powstało już 83 tys. książek. 


 Źródła:

  • wykorzystane zdjęcie na I stronie filmu z dnia 10.04.2016 r. pochodzi ze strony www.targisakralia.pl - zostało użyte w celach informacyjnych.
  • pozostałe materiały - źródła własne.

 

 

facebook oratorium facebook tomasz DUC IN ALTUM logo odnowa logo domowy kosciol KofC
 
stat4u