20201031 rycerze kolumba

20201031 beatyfikacja McGivney

Logo Biskupa Ełckiego Jerzego MazuraDiecezja Ełcka od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc cierpiącemu narodowi ukraińskiemu dotkniętemu dramatem wojny. Angażujemy się poprzez modlitwę, pomoc uchodźcom na terenie diecezji i wysyłkę pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Mocno wierzymy, że tylko modlitwa może zatrzymać tę wojnę i wybłagać pokój. Patrząc na te wydarzenia w świetle Fatimy to trzeba przypomnieć, że prośba Matki Bożej jest nadal akutalna: "Odmawiajcie różaniec". Módlmy się, by Ukraińcy nie stacili nadziei na zwycięstwo, by nie stacili nadziei na pokój, by nie stracili nadziei na powrót do swoich miast i domów. I mówimy im: Odwagi! Bóg jest z Wami.

Od początku wojny ponad 1,7 mln ludzi przybyło do Polski. Jako naród okazujemy wielką solidarność z Narodem ukraińskim poprzez otwarcie naszych serc i drzwi naszych domów, a przez to dajemy im nadzieję. Także nasza diecezja zaangażowała się w przyjęcie uchodźców. Sprawami organizacyjnymi i koordynacją zajmuje się Caritas Diecezji Ełckiej.

Przyjmujemy ich w ośrodkach Caritasu, ośrodkach rekolekcyjnych, domach parafialnych, a także część budynku seminaryjnego jest na ten cel przeznaczona. Przyjmują ich rodziny do swoich domów, mieszkań. W większości są to kobiety z dziećmi, bo mężczyźni zostali tam na miejscu. Do siedziby ełckiej Caritas zgłaszają się także uchodźcy, którzy znaleźli już dach nad głową, ale pomagamy im poprzez przekazywanie żywności, środków higieny i czystości, ubrań itp.

Jest to wielkie zaangażowanie i hojność duchownych i świeckich, zastępów wolontariuszy z Ełku i całej diecezji ełckiej, ludzi dobrej woli. Nasi wierni ukazują wielką hojność i wielkoduszność. Za to wyrażam wdzięczność. W tym wszystkim współpracujemy z samorządami.

Zachęcam z serca, byśmy wspomagali się wzajemnie w dziele świadczenia pomocy. W ramach sąsiedzkiej pomocy wspierajmy tych, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach, wspomagajmy ich w zakupach m. in. żywności, środków chemicznych. Wskażmy miejsca, gdize mogą uzyskać pomoc organizowaną przez Caritas, czy samorządy. Pomóżmy odzyskać stabilizację tym, którzy zostawili wszystko uciekając przed wojną.

Zachęcajmy ich do powierzania siebie Panu Bogu, katolików zapraszajmy do naszych wspólnot religinych, natomiast grekokatolikom i prawosławnym przekażmy informacje, gdzie w okolicy znajdują się ich parafie i cerkwie.

Bardzo ważna jest pomoc humanitarna dla ludzi, którzy zostali na Ukrainie. Do tej pory przekazaliśmy już 6 tirów niezbędnej pomocy humanitarnej (żywność, odzież, artykuły czystości i higieny, leki, koce, śpiwory...) do archidiecezji lwowskiej i kamieniecko-podolskiej. Tam na miejscu ludzie organizują się i przekazują dary najbardziej potrzebującym.

Planujemy każdego tygodnia wysyłać dwa tiry z pomocą humanitarną na Ukrainę dla potrzebujących. Ciągle tam brakuje produktów spożywczych, leków, środków opatrunkowych ... Im więcej otrzymamy wsparcia, tym więcej transportów humanitarnych jesteśmy w stanie wysłać z pomocą humanitarną.

Nasza Caritas Diecezjalna wciąż potrzebuje wspracia finansowego, by mogła nadal świadczyć pomoc w tak szerokim zakresie. Z tego powodu ogłosiłem zbiórkę ofiar do puszek w III Niedzielę Wielkiego Postu po każdej Mszy Świętej. Za każdy dar serca wyrażam wdzięczoność. Księży Proboszczów proszę, by po zbiórce w krótkim czasie przekazali te ofiary bezpośrednio dla Caritas Diecezji Ełckiej.

Na ten szczególny czas poruszający nasze serca z serca błogosławię.

+ Jerzy Mazur SVD
Biskup Ełcki

Ełk, 16 marca 2022 r.

facebook oratorium facebook tomasz DUC IN ALTUM logo odnowa logo domowy kosciol KofC
 
stat4u